MOJA MISJA

Dom Serca św. Marii Goretti – Tegucigalpa (Honduras)

Prezentacja kraju

Honduras  to państwo położone w Ameryce Środkowej między Morzem Karaibskim a Oceanem Spokojnym. Kraj ma kształt trójkąta, w związku z czym wybrzeże jest dość długie, ok. 735 km. Tereny górzyste zajmują prawie 4/5 jego powierzchni! Klimat Hondurasu jest zróżnicowany – centralna część to strefa równikowa (wilgotna i gorąca), zaś w górach panuje klimat umiarkowany. W najwyższych partiach jest bardzo zimno i bardzo mokro.

90% ludności Hondurasu to tzw. Mestizo – mieszanka kolonistów hiszpańskich z rdzennymi Indianami.  Następna duża grupa to Garifuna (2.5% ludności) pochodząca od byłych niewolników afrykańskich i zasiedlająca tereny północnego wybrzeża i wysp (Bay Islands). Garifuna mają swój język, kulturę i żyją w małych wioskach na wzór afrykański. Następne ważne i liczne grupy etniczne to Chorti Maya i Lenca, zamieszkujące zachodnią część kraju, oraz Miskito, Pech i i Tawahka – zajmujące część wschodnią.

Tegucigalpa, stolica i największe miasto Hondurasu, położona jest w południowej części kraju u stóp góry Picacho w dolinie rzeki Choluteca na wysokości ponad 900m n.p.m. Nazwa „tegucigalpa” oznacza w miejscowym indiańskim narzeczu „srebrna góra”.

Tegucigalpa – wieczorem złudnie piękna i bogata w blask drobnych świateł rozciągających się na górskich szczytach – jest w istocie bardzo biednym miastem. Przechadzając się w dzień po wąskich uliczkach, dostrzeżemy  ubóstwo i brud podkreślone stosem kolorowych śmieci.

Gdzie mieszkamy?

Nasza dzielnica La Trinidad znajduje się na południe od Tegucigalpa w gminie Gomayagüela. Tuż powyżej znajduje się słynniejsza dzielnica Pedregal, gdzie mieści się siedziba parafii. Mieszkańcy naszej dzielnicy żyją zazwyczaj w bardzo skromnych warunkach. Ubóstwo jest widoczne na pierwszy rzut oka.
W wąskich i casnych uliczkach znajduje się również nasz Dom Serca, który jest „domem dla wielu”.

Apostolaty zewnetrzne:

  • Więzienie dla kobiet w Tamara
  • Asilo San Felipe – dom dla osób starszych i chorych, które nie mają rodziny.

Spotkania i wyjazdy organizowane przez Dom Serca:

  • Szkoła wspólnoty z przyjaciółmi z dzielnicy

 

Widok na dzielnicę

Zabawy na podwórku z dziećmi

Dom św. Marii Goretti w Tegucigalpie

św. Maria Goretti – Patronka Domu Serca w Hondurasie
namalowała: Maria Buczek